Zdravé saunovanie a stavba sauny

Saunu s dlhoročnou tradíciou vnímame ako zariadenie, ktoré má blahodárny vplyv na naše zdravie, ale predovšetkým výborný preventívny účinok. Okrem klasickej fínskej sauny, ktorá je založená na princípe opakovaného vyhrievania tela a následného ochladzovania, našli uplatnenie aj infračervené kabíny. Ich výhodou je minimálny priestor na inštaláciu, teda sa dajú umiestniť aj do malého bytu.

Chceli by ste relaxovať v pohodlí domova, kedykoľvek si spomeniete? Môžete. Stačí si vybrať z ponuky tú správnu domácu saunu.

Saunovanie je totiž v dnešnej uponáhľanej dobe znovu objavovaným prostriedkom k obnoveniu a upevneniu fyzických i psychických síl s blahodárnymi liečivými účinkami.

Naše fínske sauny či infrasauny vám túto ozdravnú procedúru dožičia a budete si môcť s celou rodinou užívať saunovanie kedykoľvek a v pohodlí domova.

Suchá fínska sauna 

Jednou z možností je sauna v priestore, ďalšie je malá vstavaná sauna, obložená drevom. Tretím typom domácej sauny je vonkajší domček.

kombinovaná sauna - dam

Posilňujúce účinky na ľudské zdravie, zdroj energie, ale hlavne miesto pre dokonalú relaxáciu ponúkajú domáce sauny. Komfort vlastnej sauny ale mohol až donedávna využívať len málokto - domáce sauny boli nákladné, ťažko dostupné a náročné na priestor. Dnes je vďaka moderným domácim saunám situácia úplne opačná a vlastnú saunu môže mať takmer ktokoľvek.

Tvoríme moderné a dizajnové domáce sauny v prevedení ako kombinované sauny s infražiaričmi, infrasauny, parné sauny alebo domáce wellness.

fínska sauna

Stavba domácej sauny

Pretože sauna nezvyšuje vlhkosť v miestnosti, kde sa nachádza, možno ju umiestniť prakticky kamkoľvek. Môžeme ju mať v pivničných priestoroch, v bytových priestoroch alebo úplne extra ako saunový domček. Pri vonkajšej stavbe sauny nesmieme zabudnúť vyriešiť šatňu pre odkladanie oblečenia a pochopiteľne miesto pre ochladenie. Teoreticky postačí záhradná hadica, pre správnu procedúru je ale vhodnejší bazénik, telo by sa totiž malo do studenej vody ponoriť celé.

Stavba sauny

Pri stavbe klasickej fínskej sauny sa používa drevo kvalitné, trvanlivé a odolné voči vysokým teplotám. K obkladom sa hodia škandinávsky smrek (hladké svetlé drevo s minimálnym obsahom živice) alebo kanadská borovica (ľahko červenkasté drevo bez hrčí)​​.

Pre vnútorné vybavenie potom využíva africká vŕba abachi (drevo s minimálnou tepelnou vodivosťou), ktorá chladí, takže dotyk lavice s pokožkou tela je príjemný. Možno využiť aj tuzemské materiály, tie sú ale pórovité, nemajú potrebnú absorpčnú schopnosť a oveľa skôr sa opotrebujú.

Sauna sa dá postaviť svojpomocne, ale vhodnejšie a rýchlejšie je stavba sauny na kľúč.

Ako saunu vykurovať

Saunu možno vykurovať kachľami s parným vyvíjačom schopným kombinovať klasický suchý spôsob vyhrievania s vlhkým prostredím parné kúpeľa. Ich súčasťou je nádobka na vonné esencie. V saune sa dá kúriť aj elektrickými kachľami, na ktoré sa položia lávové kamene alebo kamene z fínskej žuly a polievajú sa vodou.

Nenáročná infrasauna

Pre infrasauny je charakteristická nízka spotreba elektriny, pretože sa vyhreje za päť až 10 minút a teploty vo vnútri sa pohybujú od 40 do 60 ° C. Pritom potenie v infrasaune je oveľa intenzívnejšie, pretože žiarenie preniká hlboko do tkanív. Preto nie je nutné opakovať cykly prehrievania a ochladenia.

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás