Viete ako správne saunovať?

Možno už máte čo-to "odsaunované" a možno so saunovaním plánujete ešte len začať. Poznáte ale správny postup saunovania? Prečítajte si nasledujúcich pár tipov pre dokonalý, maximálne efektívny a zdravý pôžitok a požadovaný účinok.

pomôcky do sauny pre správne saunovanie

Tí z vás, ktorí nie ste v saunovaní nováčikmi, máte už možno vlastný "rituál", na ktorý ste zvyknutí a ktorý vyhovuje práve vám. Je pravdepodobné, že sa bude stotožňovať s postupom, o ktorom vám v nasledujúcich riadkoch popíšeme, keďže sa s takýmto odporúčaným postupom môžete stretnúť aj vo wellness centrách alebo na rôznych informačných kanáloch, ktoré sa téme saunovania venujú. Napriek týmto odporúčaniam, či "správnemu" postupu, je dôležité na prvom mieste vždy počúvať vlastné telo. 

Poďme sa teda pozrieť na odporúčaný postup pri saunovaní.

Pred samotným saunovaním nejedzte aspoň dve hodiny. Organizmus tak naladíte do ideálneho stavu saunovania.

Taktiež platí pravidlo, že ak sa necítite fit - máte oslabenú imunitu v podobe chrípky, teploty, kašľa (ale nie z fajčenia alebo astmy-to naopak, odporúčame) a pod. saunu radšej vynechajte a navštívte ju až po doliečení, aby ste si posilnili a nakopli imunitný systém.

doplnky k saunovým procedúram
uteráky v košíku

Predtým, ako vojdete do sauny, sa osprchujte a umyte mydlom - zbavíte pokožku nečistôt a uľahčíte telu potenie. Osušte sa.

Vypite aspoň pohár vody - vyhnite sa však alkoholu, ktorý vás dehydratuje a zaťaží srdce. Tekutiny dopĺňajte aj v priebehu saunovania.

Do sauny vstupujte nahí, môžete mať so sebou plachtu či osušku. Rozhodne si však nedávajte plavky - sú vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré nie sú prispôsobené vysokým teplotám a nachádzajú sa v nich látky, ktoré sa uvoľnujú už pri 50°C. Pozor na to, niektoré sú vysoko karcinogénne.

A aká je odporúčaná dĺžka pobytu v saune?

Vo všeobecnosti sa odporúča 15-20 minút. Odporúčaný čas sa však môže líšiť v závislosti od typu sauny, ale aj napr. vášho fyzického /zdravotného stavu či veku. Ako sme už spomenuli - počúvajte najmä svoje telo. Ak je vám pobyt v saune už nepríjemný, radšej zo sauny odíďte a nepreceňujte svoje možnosti.

Po saune je ideálne sa schladiť - sprchou, v ochladzovacom bazéniku alebo iným spôsobom. Začnite najskôr od nôh postupne smerom k pásu, potom ruky od prstov k ramenám a nakoniec trup, hlavu vynechajte.

Takýto postup - sauna a ochladenie sa odporúča zopakovať 2-3 krát. Počas saunovania môžte používať na zvýšenie prekrvenia pokožky napr. kefu, dopriať si peeling či použiť tradičnú metlu z vihty brezovej.

Na záver sa osprchujte, zababušte do župana a doprajte si odpočinok v relaxačnej miestnosti.

spa dekorácie pre wellness a saunovanie

Pýtate sa, ako často chodiť do sauny?

Jednoznačné pravidlo zrejme neexistuje. Ideálna je však pravidelnosť. Nemusíte saunovať zase každý deň, ale ani to vám neuškodí.
No a pokiaľ ste milovníkmi pravidelného saunovania, a saunu ešte doma nemáte, možno je na čase si nejakú zadovážiť. O pôžitok a relaxačný účinok sa postará aj malá sauna pre dve osoby, ak nemáte priestor na väčšiu.

 Ak neviete akú a potrebujete poradiť, ochotne vám poradíme, stačí nás kontaktovať

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás