Ako sa starať o vonkajšiu saunu?

Investovali ste do novej, vonkajšej sauny a neviete, ako sa o ňu ďalej starať? Verte, že to nie je žiadna veda. Viac ako vy o ňu sa bude starať ona o vás.

žena polieva kamene vo vonkajšej saune

Tu sú niektoré z najčastejších otázok a odpovedí o starostlivosti a údržbe exteriérovej sauny:

1. Je potrebné po každom saunovaní saunu vždy vyčistiť?

Správne postavená sauna by mala byť dobre vetraná. Je to dôležité nielen pre dobrý zážitok zo saunovania, ale tiež kvôli odstraňovaniu vlhkosti a udržiavaní sauny suchej. Skúste túto metódu - po saunovaní zahrievajte saunu ešte ďalšiu pol hodinu. Nasledujúce ráno potom otvorte dvere a nechajte  saunu vyvetrať (predýchať) až do ďalšej saunovej procedúry.

2. Ako dostať škvrny od potu zo sauny?

Škvrny od potu sa vyskytujú hlavne na stenách sáun, ale zvyčajne sa vyskytujú iba vtedy, keď je sauna príliš studená na to, aby sa z dreva odparila vlhkosť. Dlhotrvajúca vlhkosť na drevenom obložení vytvára škvrny.
Vyššie opísaná metóda je často všetko, čo potrebujete, aby ste zo sauny odstránili škvrny od potu, pretože drevo schne rýchlo a prirodzene. Ideálnou voľbou je tiež používanie voľne stojacich operadiel, prípadne tiež pevných operadiel na stene. Takéto "vychytávky" udržujú stenu suchú od potu.

3. Ako dezinfikovať drevenú saunu?

Ďalšou výhodou vyššie opísanej metódy je, že nepotrebujete žiadny dezinfekčný prostriedok. Štúdie ukázali, že baktérie a vírusy nedokážu žiť pri teplotách od 60 °C. Na udržanie sauny bez choroboplodných zárodkov preto nie sú potrebné chemikálie a dezinfekčné prostriedky.

4. Sú sauny náročné na údržbu?

Nie, na rozdiel od napríklad víriviek nie sú. Sauny nevyžadujú chemikálie ani komplikované čistiace prostriedky a postupy.

5. Koľko stojí údržba sauny?

Určite si veľkosť sauny. Zamyslite sa nad tým, ako ju plánujete využívať. Bude to "párty centrála" alebo miesto pre sólo relax? Vyberte si typ sauny, ktorý má priestor pre taký počet ľudí, s koľkými rátate, aby ste nemíňali peniaze a energiu na vykurovanie nevyužitého priestoru. Mali by ste sa tiež vyhnúť tomu, aby bol strop zbytočne vysoký, tak že by teplo stúpalo nad úroveň, na ktorej sedia "saunovači" - cca 210 cm sa zvyčajne považuje za maximum.

6. Ošetruje sa saunové drevo?

Pokiaľ sa bavíme o vnútornom drevenom obložení sauny - jednoduchá odpoveď - nie, neošetrujte ho. Najlepšie je prirodzené. Drevené bloženie sauny prirodzene vyschne a nepotrebuje oleje ani iné chemické prípravky na ošetrenie. Pre ochranu dreva v saune stačí jeho prirodzené vyschnutie. Ak drevo ošetríte chemickými prostriedkami, zarobíte si len na problémy - do vášho saunového prostredia sa dostanú chemikálie. V najhoršom prípade bude vaša doteraz čistá sauna po novom ako továreň na farby. A to určite nechcete!Najlepšie je teda nechať rozpálenú miestnosť v saune prirodzene dýchať. Užívajte si prirodzené a perfektné zloženie a vlastnosti dreva.

5. Ako možno ochrániť vonkajšie sauny pred extrémnym počasím?

Vonkajšok vašej sauny je úplne iná záležitosť čo sa ošetrenia dreva týka. V závislosti od druhu dreva môže byť dobré morenie každých pár rokov všetko, čo potrebujete, na udržanie dlhej životnosti exteriéru vašej sauny. Dobrá lazúra na drevo tiež pomôže vašej saune udržať si svieži vzhľad. Dobre postavená sauna vydrží desiatky rokov. Pre udržiavanie sauny top stave je ideálne riadiť sa heslom „menej je viac“. Menej chemikálií, no prirodzenejšie metódy na udržiavanie vašej oázy relaxu v suchu, bez choroboplodných zárodkov a na ochranu pred extrémnym počasím.

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás