Saunovanie - proces detoxikácie organizmu a relaxu

Saunovanie uvoľňuje telo i dušu, napätie nervov, privádza telo k psychickej a fyzickej relaxácií a prispieva k regenerácií nových síl. Sauny dokážu priviesť telo i dušu do harmonického a rovnovážneho stavu. Sauna je vraj prameňom mladosti, pomáha posilňovať krvný obeh, skvalitní činnosť srdca a oživuje pleť.

Saunovanie a vplyv na naše zdravie

Odborníci tvrdia, že za tridsať minút saunovania sa vylúči toľko odpadu, koľko naše obličky normálne spracujú za 24 hodín. Z tela sa odstraňujú škodlivé a jedovaté produkty, podporíte krvný obeh, dosiahnete zjemnenie pokožky a uvoľnenie celého tela. Tí, ktorí navštevujú saunu, sú preukázateľne odolnejšie voči chrípkovým vírusom.

Sauna je ideálny prostriedok pre detoxikáciu.

Saunovanie je teda striedanie pobytu osôb v horúcom prostredí, pri ktorom sa telo zohrieva a začína sa intenzívne potiť a nasledné ochladzovanie v chladnej vode (sprcha, bazén), prípadne studený vzduch vonku alebo sneh.

saunovanie - parná sauna

Rady pre zväčšenie účinnosti a spríjemnenie saunovania:

  • Éterické oleje patria medzi osvedčené recepty. Najčastejšie používaný je výťažok z mäty piepornej, eukalyptu, borovice a jedle. Pár kvapiek nakvapkáme do fľaše s vodou a pokropíme kachle v saune. Nielenže tam olej vytvorí príjemnú atmosféru, ale má aj rad zdravotných účinkov, najmä vo vzťahu k horným cestám dýchacím.
  • Nezabudnite na posvätnosť sauny. Za starých čias sa dbalo na dobré správanie.
  • Z praktického dôvodu by sme sa mali saunovať nahí.
  • Možno použiť aj rôzne pomôcky pre lepšie prekrvenie a vyčistenie pórov pokožky, ako sú kefy rôznych tvarov.

Materiál na stavbu sauny

Materiál používaný na výrobu sauny musí byť kvalitný, trvanlivý a odolný voči vysokým teplotám. Používané materiály sú škandinávsky smrek, kanadská borovica, céder, borovice a africká vŕba Abachi.

Saunovanie v infrasaune

Používanie infrasauny sa od tej klasickej značne líši. Je oveľa lepšia pre citlivejšieho človeka, malé deti, alergikov, srdciarov a mnoho ďalších ľudí, pre ktorých je fínska sauna nevhodná.

Po skončení saunovania máte nielen prečistený organizmus a uvoľnené svaly, ale ste taktiež výborne pripravení na masáž alebo iné procedúry. Preto je vhodné infrasaunu zaradiť do komplexného wellness programu.

Pri potení sa z tela vylučujú toxické látky a dochádza k prekrveniu pokožky i svalstva. Zrýchľuje sa vylučovanie hormónov, čím dochádza k uvoľneniu, zmierneniu bolestí svalstva a kĺbov a prečisťuje sa dýchanie. 

Následne po prudkom schladení sa zmierňuje zvýšená srdcová činnosť, prehlbuje sa dýchanie a často aj ustúpia silné bolesti hlavy. Človek stráca pocit stiesnenosti, stresu a ľahšie zaspí. Saunovanie podporuje aj tvorbu protilátok a obranyschopnosť organizmu. 

U tých, ktorí sa pravidelne oddávajú saunovaniu, bol zaznamenaný nižší výskyt ochorení dýchacích ciest, najmä chrípky. Výnimočný vplyv sauny sa prejavuje aj v rámci prevencie reumatických ochorení, infarktu, zažívacích porúch, vredových chorôb a rôznych neuróz. V podobných súvislostiach možno hovoriť i o predchádzaní rôznym alergickým prejavom.

Pravidelné návštevy sauny prospievajú obranyschopnosti organizmu. Posilňuje sa imunita aj kardiovaskulárny systém. Pozitívne účinky má saunovanie aj na migrénu a nervozitu.

Sauna prospieva všetkým

saunovanie s detmi

Je všeobecne známe, že rodina, ktorá sa s deťmi pravidelne saunuje, hravo vydrží každé jesenné i zimné vírusové obdobie bez chorôb. Saunovanie blahodarne pôsobí na naše zdravie, fyzické i psychické, a to v každom veku.

Dnes bežne učíme saunovanie aj naše deti, v severských krajinách sa rodiny saunujú už s deťmi, ktorým je len pár týždňov. Saunovanie pre celú rodinu je ideálny spôsob, ako rodina môže tráviť čas spoločne.

V saune sa výborne chudne

Saunovanie vám nenahradí pravidelný pohyb, ale návšteva sauny výrazne prispieva k regenerácii tela a jeho očiste. V saune sa zbavíte škodlivých látok, ktoré spôsobujú napríklad usadzovanie podkožného tuku a tým aj vznik celulitídy.

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás