Sauna a psychické zdravie

Sauna zahreje nielen vaše telo, ale aj dušu. Objavte, ako môže saunovanie prospieť vášmu psychickému zdraviu. 

žena v saune

V súčasnej uponáhľanej dobe naše telo a myseľ každodenne čelí rôznym výzvam a stresovým podnetom. V dôsledku toho hľadáme spôsoby, ako sa uvoľniť, spomaliť a posilniť našu psychickú odolnosť. Účinným pomocníkom sa vám môže stať sauna, ktorá vytvára priestor nielen pre fyzickú relaxáciu, ale aj pre psychickú pohodu. Účinky sauny sú pre našu myseľ a dušu naozaj pozoruhodné. V tomto článku sa zameriame na spojenie medzi saunovaním a psychickým zdravím. 

Ako sauna vplýva na naše psychické zdravie?

Pravidelné striedanie tepla a chladu v saune ovplyvňuje mozog a hormóny kľúčové pre psychickú rovnováhu. Vysoké teploty v saune uvoľnia napätie v tele a postupne tak dochádza aj k uvoľneniu mysle a v dlhodobom horizonte aj k vyššej schopnosti odolávať stresu. 

Keď vstúpite do sauny a teplota začne stúpať, vaše telo reaguje tým, že v mozgu spustí proces uvoľňovania endorfínov, známych aj ako hormóny šťastia. Ich uvoľňovanie v tele môže pretrvávať ešte 48 - 72 hodín po saunovaní. To predstavuje príjemný spôsob, ako prispieť k duševnej rovnováhe.

Pravidelný pobyt v saune tak môže mať pozitívny vplyv na zmiernenie príznakov úzkosti a depresie - fyzická relaxácia v spojení s pocitom tepla pôsobia ako prirodzená forma relaxačnej terapie.

Pomôcť vám môže aj pri zlepšení kvality spánku, ktorý je pre psychické a fyzické pohodlie nevyhnutný. Pravidelné saunovanie vám môže pomôcť vytvoriť rituál pred spaním, ktorý signalizuje telu, že je čas sa ukľudniť a pripraviť na odpočinok.

Aj v prípade saunovania je však dôležité rešpektovať individuálne pohodlie a prípadné zdravotné obmedzenia. Vhodné je skúšať a pozorovať, ako na vás saunovanie vplýva a svoju rutinu prispôsobiť podľa toho.

sauna, účinky sauny, sauna a zdravie

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás