Je možné dať vnútornú infrasaunu do exteriéru?

Každý máme iné potreby aj predstavy o svojom budúcom domácom wellness kútiku. Našťastie, infrasaunu je možné zadovážiť si v rôznych tvaroch a veľkostiach, takže svoje predstavy dokážete pretaviť aj do reality. 

žena vo vonkajšej saune

V tomto článku sa zameriame na rozdiely medzi vnútornou saunou a vonkajšou saunou a zistíte tiež odpoveď na častú otázku, s ktorou sa v našej praxi stretávame, a to, či je možné umiestniť vnútornú infrasaunu von. 

Aký je rozdiel medzi vnútornou saunou a vonkajšou saunou?

Je to až k neuvereniu, ale najväčší rozdiel medzi vnútornou saunou a vonkajšou saunou je... no práve v tom, že jedna je vyrobená do interiéru a druhá do exteriéru.

Špecifickosť vonkajšej infrasauny spočíva v materiáloch, špeciálne vyrobených pre vonkajšie prostredie, a to najmä kvôli poveternostným podmienkam, ktoré prichádzajú s pobytom vonku.

Infrasauny sú elektrické, a preto akákoľvek vlhkosť, ktorá sa dostane do rozvodov alebo vykurovacích zariadení sauny, ju môže zničiť.

Zvyčajne sú vonkajšie infrasauny vyrobené z ekologického dreva a aj interiér je vyrobený z veľmi mäkkého a jemného (cédrového alebo iného) dreva. Na takomto dreve zanechá stopy aj nadmerné potenie bez uteráka, nieto ešte návaly dažďa.

Vonkajšie sauny preto musia byť mimoriadne odolné a musia mať dodatočnú hydroizoláciu a tesnenie, aby sa zabránilo poškodeniu vetrom, slnkom, soľou, dažďom a krupobitím. Z tohto dôvodu aj mnohé vonkajšie sauny vyžadujú kryt na saunu, aby sa minimalizovalo riziko akéhokoľvek poškodenia, a to ako estetického, tak aj technického.

Exteriérové sauny sú zvyčajne o niečo väčšie ako vnútorné sauny. Jedným z dôvodov je, že vonkajšie saunovanie je parádnou voľbou pre saunovanie viacerých ľudí, takže sa z takejto sauny môže stať miesto na pravidelné stretávky s priateľmi či s rodinou. Ďalším z dôvodov, prečo je externá sauna väčšia je dodatočný materiál použitý na ochranu interiéru pred poveternostnými vplyvmi, a ten potom pridáva na šírke väčšiny konštrukčných komponentov.

Vnútorné sauny nemajú takéto materiály "navyše", zbytočne by sa tým navyšovala ich cena. Interné infrasauny majú častokrát zakomponované materiály alebo sú vyrábané z dreva, ktoré nie sú odolné voči vonkajším poveternostným podmienkam. 

Keď to zhrnieme - hlavné rozdiely medzi vnútornou a vonkajšou saunou sú veľkosť, náklady, použité materiály aj hmotnosť sauny.

vonkajšia externá sauna

zdroj fotky: https://www.pinterest.ca/pin/704391197982708384/

vnútorná sauna v kúpelni s vaňou

zdroj fotky: https://www.pinterest.ca/pin/328199891595780365/

Hydroizolácia vonkajšej infrasauny

Či chcete alebo nie, ak plánujete vonkajšiu infrasaunu, musí byť dobre vodotesná. Preto je najlepším riešením vždy kúpiť priamo externú saunu, ktorá spĺňa podmienky hydroizolácie a vy si tým nemusíte tak lámať hlavu. Ďalším spôsobom je umiestnenie sauny do priestorov, kde bude chránená pred dažďom a vlhkosťou. Či je takýmto miestom napríklad pergola je otázne, všetko závisí od jej krytia a bočného vetru a dažďa. 

V žiadnom prípade neodporúčame na zaistenie hydroizolácie sauny používať rôzne chemické a toxické prípravky, ktoré sa pri vyhriatí sauny môžu vyparovať. A to je nepochybne kontraproduktívne s tým, na čo má sauna slúžiť - k zdravému životnému štýlu. 

Vnútornú saunu možno umiestniť napríklad aj do kôlne/pracovného domčeka, pokiaľ je dobre izolovaný od vody, vlhkosti, silného slnka a pod. Podlaha musí byť rovná a nemať pod sebou žiadne odvodňovacie body. Tiež je potrebné, aby sa vlhkosť z iných povrchov držala mimo vašej vnútornej sauny.

Aké je najlepšie miesto pre umiestnenie sauny?

Či saunu umiestnite von alebo dovnútra, závisí len a len na vás. Podľa toho, čo preferujete a čo sa vám páči. 

Externé prostredie v záhrade ponúka viac priestoru, je estetickejšie a môže z neho byť ústredný bod vášho vonkajšieho priestoru vo dne a najmä v noci. Keď uvažujete o umiestnení sauny vonku, myslite na témy prírody, prúdenia, spirituality a otvorenosti.

Umiestnenie sauny do interiéru zase prináša inú škálu fantastických možností. Moderné domáce wellness priestory sú hitom a stávajú sa čoraz viac štandardom moderného života. Interné infrasauny alebo iné druhy sáún v spojení s ochladzovacím bazénom, kaďou či vedierkom a domácím fitness zariadením sú perfektnou cestou pre fyzicky aktívnych ľudí/športovcov. 

Milovníci romantiky, čítania kníh či meditácie si môžu vytvoriť relaxačnú oázu ako stvorenú pre oddych, plnú aromatických vôňí a podlahových vankúšov. Alebo máte k dispozícii veľkú kúpeľnu, kde zmestíte aj vaňu aj saunu a o luxusný zážitok máte postarané.

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás