Saunovanie história

História saunovania pochádza z hlbokej minulosti. Už pred 6 tis. rokmi Egypťania prikladali veľkú váhu čistote tela a všeobecne používali kúpele. Egyptskí kňazi sa počas dňa umývali štyrikrát: dvakrát cez deň, dvakrát v noci. Pretože všade mali prekrásne zariadené kúpele, prístupné pre každého. Náklonnosť k kúpeľu a masáži, striedmosť v jedle pomáhali Egypťanom udržiavať štíhlu postavu a úspešne sa brániť predčasnej starobe. Egyptskí lekári toho času boli považovaní za najlepších na svete, a ich umenie pri liečbe rôznych chorôb sa takmer neobišlo bez vodných procedúr.

saunovanie

1,5 tis. rokov pred naším letopočtom sa saunovanie a kúpeľ využívalo na hygienický a liečivý účel v Indii.

V starovekom Grécku sa kúpele a saunovanie objavili najprv u Sparťanov. Bola to okrúhla miestnosť s kamenným otvoreným ohniskom uprostred.
Zvláštnu lásku a popularitu malo saunovanie u starých Rimanov. Tu doslova existoval kult kúpeľov. Dokonca, keď sa zdravili pri stretnutí miesto privítania sa pýtali: "Ako sa potíš?" Rimania si jednoducho nevedeli predstaviť svoj život bez parného kúpeľa. "Kúpeľ, láska a radosť - do staroby sme všetci spolu", - takýto nadpis sa zachoval do dnešnej doby na stene jednej starej budovy.

V kúpeloch sa Rimania nielen umývali, ale tiež debatovali, maľovali, čítali básne, spievali, usporiadali hody. Pri saunách existovali masážne miestnosti, priestory pre fyzické cvičenia a športové stretnutia, knižnice. Bohatí Rimania navštevovali kúpele dvakrát za deň.

Ako súkromné, ako aj spoločenské rímske kúpele (termy) sa vyznačovali mimoriadnym prepychom - drahocenný mramor bazénov, striebro a zlato umývadiel. Ku koncu I. storočia p.n.l. v Ríme bolo postavených 150 spoločenských kúpeľov.

Je zaujímavé poznamenať, že v miestnosti na potenie sa vykurovalo rovnako, ako v súčasných ruských kúpeľoch a fínskych saunách: v rohu pec - ohrievadlo, na bronzovom rošte - kamene nad rozžeraveným uhlím. Existovali tiež miestnosti so suchou a vlhkou parou (parné sauny).
V starovekom Ríme kúpele fungovali aj ako prostriedok na mnohé choroby. Konkrétne vynikajúci rímsky lekár Asklepiad (128-56 pnl) bol známy za jeho priazeň ku kúpeľnej vodoliečbe. Aslepiad sa domnieval, že pre vyliečenie chorého je potrebná čistota tela, primeraná gymnastika, potenie v kúpeli, masáž, diéta a prechádzky na čerstvom vzduchu. "Najdôležitejšie je, - tvrdil Asklepiad - ovládnuť pozornosť chorého, zruinovať jeho skľúčenosť, obnoviť zdravé predstavy a optimistický vzťah k životu". Práve saunovanie vytváralo podobné pocity u chorého.

Parný kúpeľ v Rusku bol známy u Slovanov už v 5-6 storočí. Kúpeľ a saunovanie využívali všetci: kniežatá, urodzení ľudia i prostý ľud. Mimo svojho čisto funkcionálneho významu hrala kúpeľ veľkú úlohu pri rôznych obradoch. Napr. kúpeľ sa považovala za potrebnú v predvečer i v druhý deň svadby, pričom návšteva kúpela bola sprevádzaná zvláštnym ceremoniálom.

O ruských kúpeľoch písali mnohí zahraniční cestovatelia.
Olearij (nemecký vedec, 1603-1671), ktorý uskutočnil cestu do Moskovie a Perzie v rokoch 1633-1939, písal, že Rusi sa pevne držia zvykov umývať sa v kúpeli.

Výstavba kúpeľov bola povolená všetkým, kto mal dostatok pôdy. Domáce kúpele sa vykurovali iba raz týždenne, v sobotu, a preto soboty boli považované za kúpeľné dni. Zvyčajne sa v domácich kúpeľoch umývali celé rodiny súčasne, muži a ženy sa saunovali pohromade. Napokon aj v spoločných ("obchodných") kúpeľoch sa ľudia rôzneho veku a pohlavia tiež nudili a umývali pohromade, pravda, ženy na jednej strane, muži na druhej. Až v roku 1743 senátnym nariadením bolo zakázané v "obchodných" kúpeľoch umývať sa mužom pohromade so ženami a mužskému pohlaviu staršiemu ako sedem rokov vchádzať do ženskej časti kúpela a ženskému pohlaviu rovnakého veku rovnako tak do pánskej.
Umývanie a saunovanie dáva desať výhod: jasnú myseľ, sviežosť, čulosť, zdravie, silu, krásu, mladosť, čistotu, príjemnú farbu kože a pozornosť krásnych žien. Ten, kto sa vyzná v parnom kúpeli, chodí do kúpeľa nielen aby sa umyl, ale aby sa prehrial a vypotil.

Prehriatie organizmu privádza blahodarné zmeny funkcionálneho stavu a systémov organizmu, posilňuje látkovú výmenu, napomáha vývoju obranných a kompenzačných mechanizmov. To sa vysvetľuje priaznivým pôsobením tepla a potenia na srdcovo-cievne, dýchacie, termoregulačné a endokrinné systémy u väčšiny ľudí. Kúpeľ upokojuje nervový systém, obnovuje čulosť, zvyšuje rozumovú činnosť.

Pozrite, čo napísal o ruskom parnom kúpeli ešte v roku 1778 Portugalčan Sanchéz - lekár imperátorky Elizabety Petrovny: "Ja nedúfam, že sa nájde taký lekár, ktorý by nepriznal parný kúpeľ za prospešný. Každý jasne vidí, ako by bola spoločnosť šťastná, keby mala ľahký a neškodlivý účinný spôsob, ktorý by mohol nie len zachovávať zdravie, ale liečiť alebo tíšiť bolesti, ktoré sú tak časté. 

Bezplatný návrh a zameranie

Sledujte nás na Facebook-u

Kontaktujte nás